Jak i dlaczego czyścić cytrusy przed spożyciem.

W wielu Polskich domach spożycie cytrusów wzrasta w okresie świątecznym, a skórki pomarańczy czy cytryny znajdują zastosowanie w konfiturach i ciastach. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo myć cytrusy.

Partnerem wpisu jest sklep EasyEco.pl oferujący świeże warzywa i owoce oraz najlepsze produkty świąteczne. 

Powszechnym mitem jest, że mycie cytrusów nie jest konieczne, bo nie zjadamy skórki. A czy zastanawiałaś się jak to jest, że owoce zbierane na innym kontynencie i transportowane przez wiele tygodni skrzynkach są takie czyste i błyszczące? Tajemnicą ich wyglądu jest woskowanie.
Preparaty do woskowania cytrusów są różne. Niektóre są naturalne, jednak są i takie, które mogą być szkodliwe. Najpopularniejsze preparaty to: wosk pszczeli (e901), wosk carnauba (E903) i szelak (E904).
Najlepszą i najbezpieczniejszą substancją jesdt wosk pszczeli, który jest pochodzenia naturalnego. Szelak również jest naturalny, jednak jest wykonany z wydzieliny czerwców, która może powodować alergie naskórne. Podobne działanie alergiczne ma wosk carnauba pozyskiwany z liści palmy Copernicia Cerifera. W tym przypadku reakcje mogą być jeszcze silniejsze, a nawet powodować problemy żołądkowe.
Kolejną przesłanką za myciem cytrusów jest używanie środków grzybobójczych, co ma uchronić owoce przed pleśnieniem. Przykładem jest imazalil, silnie toksyczny środek grzybobójczy. Jego działanie może nawet powodować bezpłodność i uszkodzenia nerwowe!

Jak zatem myć?

Płukanie nie wystarczy. Do porządnego umycia owoców potrzebna będzie szczotka i gorąca woda. Ja zazwyczaj najpierw wyparzam owoc we wrzątku, a następnie energicznie szczotkuję i jeszcze raz płuczę w gorącej wodzie z kranu.
Dopiero tak przygotowany owoc nadaje się do bezpiecznego spożycia, a Ty możesz cieszyć się jego smakiem bez obaw.

Sprawdź najlepsze świąteczne produkty na easyeco.pl

Klik
Klik
Klik

Share on Google Plus

About Aleksandra Marzec

This is a short description in the author block about the author. You edit it by entering text in the "Biographical Info" field in the user admin panel.
    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...